Milan Stojiljković je ostvario san mnogih koji žele da otpočnu ili nastave svoj život na tlu Norveške. Godinu dana je proveo u malom selu u Zapadnoj Norveškoj volontirajući preko programa EVS – Evropski volonterski servis. Milan je pre nekoliko godina pohađao kurseve norveškog u našoj školi pa smo želeli da nam prenese svoje iskustvo sa jezikom i načinom života u Norveškoj. Pitali smo Milana o svemu, a on nam je preneo svoje lično iskustvo.

Kada ste se norveški jezik i ti susreli i kako izgleda vaše ‘druženje’?

Krenulo je skroz spontano. Radim sa koleginicom koja se spremala za Norvešku i ona mi je prenela da je upisala kurs kod vas, ali da za grupu fale još dva polaznika. Ja obožavam jezike i pristao sam da zajedno sa još jednim drugom krenem na kurs norveškog. Kako sam učio jezik postajao mi je sve zanimljiviji. Priča sa mojim početkom je komična, jer ljudi obično imaju vizije da odu, dok ja nisam imao tu ideju. Međutim, kako sam video euforiju ljudi sa kojima sam zajedno učio jezik to me je povuklo i zavoleo sam Norvešku kroz učenje jezika i priče koje sam slušao o toj ‘zemlji iz snova’. Završio sam A2 kurs u Aleksandriji i stvarno sam zadovoljan nivoom znanja nakon kursa.

lično iskustvo milan

Na koji način si otišao u Norvešku?

Pošto sam ja dosta aktivan u nevladinim organizacijama i lider sam organizacije Grupa Kobra iz Donje Toponice, dobio sam ideju da se prijavim za process dugoročnog volontiranja preko EVS-a (Evropski volonterski servis). Tokom programa ti je obezbeđen smeštaj, hrana i džeparac, a ti za uzvrat volontiraš za neku evropsku organizaciju za koju apliciraš. Nekako su se kockice same složile: imao sam osnovno znanje norveškog jezika i hteo sam da istražim priče sam čuo. Našao sam projekat u malom selu u Zapadnoj Norveškoj i prijavio sam se. U tom trenutku se i atmosfera nezadovoljstva koje ovde vlada proširila i na mene pa sam želeo da promenim sredinu.

Pošto sam ekonomista po struci, tek nakon svega mi je pala na pamet ideja da možda mogu da se zaposlim gore, ukoliko budem video sebe, ali sam iskusio da je posao za ekonomiste teško pronaći, pre svega bez odličnog poznavanja norveškog jezika, bez poznavanja zakona i programa po kojima oni rade. Onda sam rešio da volontiram godinu dana tamo, da proverim sve ono što sam slušao, naučim jezik, upoznam ljude i tada odlučim da li ću da ostanem. Postao sam volonter u malom selu poi menu Dale, 400 km od Bergena, okruženim fjordovima, planinama i okeanom.

lično-iskustvo-milan

Opiši nam tvoje lično iskustvo po dolasku u Norvešku.

Kada sam stigao u Dale, shvatio sam da je to govorno područje Nynorsk, dok sam ja ovde učio Bokmål. To je možda njima slično, ali je meni bilo potpuno različito. Bio sam u šoku. Međutim, u okviru programa smo imali kurs norveškog jezika gde smo učili Bokmål. S obzirom na to da sam imao dobro predznanje, ja sam vise obnavljao jezik na tom kursu. To je sve bilo lako što se jezika tiče, ali kada bih izašao u selo nisam se razumeo sa ljudima.

Svako selo tamo ima svoj dijalekt. Trebalo mi je otprilike 8 meseci da sa njima počnem da komuniciram o najosnovnijim stvarima. Oni vode računa o svom dijalektu i ako sam ja mogao da pričam Bokmål, oni su preferirali Nynorsk. Od njih sam naučio da svako treba da bude ponosan na svoj dijalekat. Po dolasku u Srbiju mogu da kažem da sam prezadovoljan koliko sam savladao oba dijalekta zato što sam od početka imao veliku želju da naučim. Svaki dan sam radio na različitim mestima – u vrtiću, u osnovnoj školi, u kuhinji, u staračkom domu, u opštini, u organizaciji koja me je primila i na svakom od tih mesta sam se od početka trudio da pričam norveški. Mnogo je lako kad na primer radite u kuhinji i kad vam neko kaže da dodate kutlaču i vi prosto zapamtite kako se kaže kutlača :).

Nastaviće se…

(Pročitajte Milanov blog o utiscima iz Norveške)

Fotografije: Facebook

• MoJOglas
    Odgovori

Mladi treba više da znaju, a ne da budu robovi tudje učmalosti. Smatram da je jako bitno da mlad čovek putuje i tim putem što više otvori oči, da vidi druge kulture da shvati da uvek ima nova prilika, nova šansa.