Poznavanju nemačkog jezika na nivou B1 prethodi dugo vremena učenja ovog jezika, što u redovnoj školi, što na privatnoj nastavi. S obzirom na to je B1 već potvrda o dobrom znanju nemačkog jezika, polaganjem za Goethe-Zertifikat B1 potvrđuje se da ste samostali u korišćenju nemačkog jezika, što je značajno prilikom zapošljavanja u ovoj zemlji ili apliciranja na studije.

Goethe-Zertifikat B1 mogu polagati i mladi i odrasli, nakon odgovarajuće pripreme za ispit.

Položenim ispitom se potvrđuje da umete da:

• Razumete informacije u konverzaciji i u tekstu o poznatim temama vezanim za posao, učenje i sl. kada se koristi standardni nemački jezik;
  • se snađete u većini tipičnih situacija u zemljama nemačkog govornog područja;
  • se izražavate jednostavno i koherentno kada govorite o poznatim temam i sferama interesovanja;
  • opisujete događaje iz okoline, prepričavate svoje i da sastavljate kratke iskaze.

Zbog čega polagati za Goethe-Zertifikat B1:

• Ukoliko se spremate da pohađate pripremni kurs nemačkog za prijavu na studije u Nemačkoj;
  • Ukoliko želite da živite i radite u Nemačkoj;
  • Ukoliko vam je potreban internacionalni sertifikat o poznavanju nemačkog.

Kako izgleda ispit za Goethe-Zertifikat B1?

Ispit za Goethe-Zertifikat B1 se sastoji iz 4 sekcije: čitanje, pisanje, slušanje i pričanje.

• Čitanje – zadatak je pročitati tekstove na nemačkom kao što su blogovi, mejlovi, članci u novinama, a potom izdvojiti ključne stvari iz pročitanog teksta ili dati spostveni sud. Trajanje: 65 minuta.
  • Pisanje – zadatak je lični ili poslovni mejl ili tekst za neki forum gde biste izrazili svoje mišljenje. Trajanje: 60 minuta.
  • Slušanje – zadatak je da poslušate svakodnevnu konverzaciju na nemačkom, telefonski razgovor ili radio emisiju i da izdvojite ključne detalje poslušanog materijala. Trajanje: 40 minuta.
  • Pričanje – bićete upitani da govorite o svakodnevnim dešavanjima, a tokom razgovora će vam biti postavljana pitanja o temi o kojoj se priča, sa ciljem izražavanja stavova i mišljenja. Trajanje: 15 minuta.

Šta je potrebno da se prijavite?

• Minimum 12 godina starosti za mlade i 16 godina za test za odrasle;
  • Poznavanje nemačkog jezika na nivou B1, odnosno odslušan kurs nemačkog jezika koji ima od 350 do 650 časova u trajanju od 45 minuta.
Ove i ostale informacije o Goethe-Zertifikat B1 možete pronaći na zvaničnom sajtu Goethe instituta. Na sajtu su dostupna i vežbanja za ovaj ispit.