Ukoliko vam je potreban sertifikat za poznavanje A2 nivoa nemačkog jezika, Goethe-Zertifikat A2 namenjen je odraslima i deci. Važno je napomenuti da se ovi ispiti razlikuju i da je starosna granica za decu do 16 godina. Ispit za odrasle se zove Start Deutch 2, a za decu Fit in Deutch 2. U ovom postu ćete pronaći i korisne linkove za vežbanja.

Goethe-Zertifikat A2: Start Deutch 2

Goethe-Zertifikat A2: Start Deutch 2 je ispit za polaganje nemačkog jezika za odrasle. Njime se potvrđuje da kandidati poseduju osnovno znanje nemačkog jezika koje odgovara drugom nivou poznavanja jezika prema Zajedničkom evropskom okviru za jezike.

Položenim ispitom se potvrđuje da umete da:

• Razumete i koristite uobičijene izraze za svakodnevnu komunikaciju;
  • Komunicirate u svakodnevnim situacijama kada je potrebna razmena informacija i zahteva;
  • Opišete svoj život, obrazovanje, posao i sl. kroz jednostavne rečenice i upotrebu osnovnog rečnika.

Zbog čega polagati za Goethe-Zertifikat A2:

• Ukoliko želite da posedujete dokaz o poznavanju nemačkog jezika;
  • Ukoliko vam je potreban internacionalni sertifikat o poznavanju nemačkog jezika za prijavu u inostranstvo.

Kako izgleda ispit?

Ispit za Goethe-Zertifikat A2: Start Deutch 2 se sastoji iz 4 sekcije:

• Čitanje – zadatak je pročitati tekstove na nemačkom kao što su beleške, reklame, opisi ljudi, pisma, novinski članci i sl. i uraditi vežbanja o njima. Trajanje: 25 minuta.
  • Pisanje – zadatak je napisati kratak tekst o sebi ili popuniti neki formular. Trajanje: 25 minuta.
  • Slušanje – zadatak je da poslušate svakodnevnu konverzaciju na nemačkom, telefonski razgovor ili neki drugi snimak i da uradite vežbanja na osnovu onoga što ste čuli. Trajanje: 20 minuta.
  • Pričanje – bićete upitani da se predstavite, odgovorite na jednostavna pitanja o svakodnevnim dešavanjima, kao i da postavljate pitanja na zadatu situaciju. Trajanje: 15 minuta.

Šta je potrebno da se prijavite?

• Minimum 16 godina starosti, jer je ispit za Goethe-Zertifikat A2: Start Deutch 2 namenjen mladima i odraslima;
  • Poznavanje nemačkog jezika na nivou A2, odnosno odslušan kurs nemačkog jezika koji ima od 200 do 350 časova u trajanju od 45 minuta.

Ove i ostale informacije o Goethe-Zertifikat A2: Start Deutch 2  možete pronaći na zvaničnom sajtu Goethe instituta. Na sajtu su dostupna i vežbanja za ovaj ispit.

Goethe-Zertifikat A2: Fit in Deutch 2

Goethe-Zertifikat A2: Fit in Deutch 2 je ispit za polaganje nemačkog jezika za decu i mlade uzrasta od 10 do 16 godina. Njime se potvrđuje da kandidati poseduju osnovno znanje nemačkog jezika koje odgovara drugom nivou poznavanja jezika prema Zajedničkom evropskom okviru za jezike.

Položenim ispitom se potvrđuje da umete da:

• Postavljate i odgovarate na jednostavna pitanja, kao i na zahteve
  • Opišete sebe i svoje aktivnosti prostim rečenicama i izrazima
  • Razumete konverzaciju i tekstove o poznatim temama

Kako izgleda ispit?

Ispit za Goethe-Zertifikat A2: Fit in Deutch 2 se sastoji iz 4 sekcije:

• Čitanje – zadatak je pročitati tekstove na nemačkom kao što su beleške, reklame, opisi ljudi, pisma, novinski članci i sl. Trajanje: 30 minuta.
  • Pisanje – zadatak je odgovoriti na pismo, mejl ili sličan tekst. Trajanje: 30 minuta.
  • Slušanje – zadatak je da poslušate svakodnevnu konverzaciju na nemačkom, telefonski razgovor ili neki drugi snimak i da uradite vežbanja na osnovu onoga što ste čuli. Trajanje: 30 minuta.

Šta je potrebno da se prijavite?

• Minimum 10 godina starosti, jer je ispit za Goethe-Zertifikat A2: Fit in Deutch 2 namenjen deci uzrasta od 10 do 16 godina;

Ove i ostale informacije o Goethe-Zertifikat A2: Fit in Deutch 2 možete pronaći na zvaničnom sajtu Goethe instituta. Na sajtu su dostupna i vežbanja za ovaj ispit.