U prvom serijalu na našem blogu pisaćemo o polaganju za Goethe-Zertifikat A1, za odrasle i decu. Važno je napomenuti da se ovi ispiti razlikuju i da je starosna granica za decu do 16 godina. Ispit za odrasle se zove Start Deutch 1, a za decu Fit in Deutch 1. U ovom postu ćete pronaći i korisne linkove za vežbanja.

Goethe-Zertifikat A1: Start Deutch 1

Goethe-Zertifikat A1 Start Deutch 1 je ispit za polaganje nemačkog jezika za odrasle.

Njime se potvrđuje da kandidati poseduju osnovno znanje nemačkog jezika koje odgovara prvom nivou poznavanja jezika prema Zajedničkom evropskom okviru za jezike.

Položenim ispitom se potvrđuje da umete da:

• Jednostavno komunicirate na nemačkom ukoliko sagovornik priča sporije;
  • Koristite svakodnevne izraze i komunicirate upotrebom prostih rečenica, na primer o sebi, okolini, šopingu, poslu i sl.
  • Predstavite sebe i druge.
Zbog čega polagati za Goethe-Zertifikat A1:

• Ukoliko želite da se prijavite za posao pomoćnika u kući u Nemačkoj;
  • Ukoliko želite da dostavite dokaz o poznavanju jezika kako bi se pridružili supruzi ili suprugu koji-a živi u Nemačkoj;
  • Ukoliko vam je potreban internacionalni sertifikat o poznavanju nemačkog jezika.

Kako izgleda ispit?

Ispit za Goethe-Zertifikat A1: Start Deutch 1 se sastoji iz 4 sekcije:

• Čitanje – zadatak je pročitati tekstove na nemačkom kao što su beleške, reklame, opisi ljudi, pisma, novinski članci i sl. Trajanje: 25 minuta.
  • Pisanje – zadatak je napisati kratak tekst o sebi ili popuniti neki formular. Trajanje: 20 minuta.
  • Slušanje – zadatak je da poslušate svakodnevnu konverzaciju na nemačkom, telefonski razgovor ili neki drugi snimak i da uradite vežbanja na osnovu onoga što ste čuli. Trajanje: 20 minuta.
  • Pričanje – bićete upitani da se predstavite, odgovorite na jednostavna pitanja o svakodnevnim dešavanjima, kao i da postavljate pitanja na zadatu situaciju. Trajanje: 15 minuta.
Šta je potrebno da se prijavite?

• Minimum 16 godina starosti, jer je ispit za Goethe-Zertifikat A1: Start Deutch 1 namenjen mladima i odraslima;
  • Poznavanje nemačkog jezika na nivou A1, odnosno odslušan kurs nemačkog jezika koji ima od 80 do 200 časova u trajanju od 45 minuta.
Na zvaničnom sajtu Goethe-Instituta dostupna su vežbanja i primeri ispita. Kako biste se prijavili za polaganje, potrebno je kontaktirati centar u Beogradu, pronaći informacije o datumima polaganja na njhovom sajtu ili doći do našeg centra i uz našu pomoć prijaviti se za polaganje ispita.

Goethe-Zertifikat A1: Fit in Deutch 1

Goethe-Zertifikat A1: Fit in Deutch 1 je ispit za polaganje nemačkog jezika za decu i mlade uzrasta od 10 do 16 godina.

Položenim ispitom se potvrđuje da umete da:

• Postavljate i odgovarate na jednostavna pitanja, kao i na zahteve
  • Opišete sebe i svoje aktivnosti prostim rečenicama i izrazima
  • Razumete konverzaciju i tekstove o poznatim temama
Kako izgleda ispit?

Ispit za Goethe-Zertifikat A1: Fit in Deutch 1 se sastoji iz 4 sekcije:

• Čitanje – zadatak je pročitati tekstove na nemačkom kao što su beleške, reklame, opisi ljudi, pisma, novinski članci i sl. Trajanje: 20 minuta.
  • Pisanje – zadatak je odgovoriti na pismo, mejl ili sličan tekst. Trajanje: 20 minuta.
Šta je potrebno da se prijavite?
  • Minimum 10 godina starosti, jer je ispit za Goethe-Zertifikat A1: Fit in Deutch 1 namenjen deci uzrasta od 10 do 16 godina;

Ove i ostale informacije o Goethe-Zertifikat A1: Fit in Deutch 1 možete pronaći na zvaničnom sajtu Goethe instituta. Na sajtu su dostupna i vežbanja za ovaj ispit.

Informacije preuzete sa zvaničnog sajta Goethe-Instituta.